8-MAN D-I CHAMPIONSHIP:
Home | KNDY Sports | Sub State Basketball Schedule & Brackets Available
Sub State Basketball Schedule & Brackets Available

Sub State Basketball Schedule & Brackets Available

The 2013 Kansas State High School Activities Association Sub-State Basketball Tournament Brackets are now available for viewing. It is recommended that you view these brackets in Microsoft Internet Explorer, as other browsers may remove the bracket lines when viewing.

CLASS 4A SUB-STATES
(February 25-March 2)

Abilene – Will Burton, Manager
Abilene, Buhler, Chapman, Clay Center Community, Concordia, Hesston, Lindsborg-Smoky Valley, McPherson

Fort Scott – Larry Fink, Manager
Baxter Springs, Columbus, Fort Scott, Frontenac, Garnett-Anderson County, Girard, LaCygne-Prairie View, Pittsburg

Independence – Brad Fredrickson, Manager
Altamont-Labette County, Chanute, Coffeyville-Field Kindley, El Dorado, Independence, Iola, Parsons, Towanda-Circle

Mulvane – Douglas Evers, Manager
Augusta, Clearwater, Mulvane, Rose Hill, Wellington, Wichita-Collegiate, Wichita-Trinity Academy, Winfield

Ottawa – Brad Graf, Manager
Baldwin, De Soto, Eudora, Louisburg, Osawatomie, Ottawa, Paola, Spring Hill

Pratt – Curtis Nightingale, Manager
Andale, Colby, Goodland, Hugoton, Larned, Nickerson, Pratt, Ulysses

Tonganoxie – Brandon Parker, Manager
Atchison, Basehor-Basehor-Linwood, Bonner Springs, Kansas City-Bishop Ward, Kansas City-Piper, Kansas City-Sumner Academy, Perry-Perry-Lecompton, Tonganoxie

Topeka-HaydenBobby Taul, Manager
Carbondale-Santa Fe Trail, Holton, Hoyt-Royal Valley, Meriden-Jefferson West, St. George-Rock Creek, Topeka-Hayden, Topeka-Highland Park, Wamego

CLASS 3A SUB-STATES
(February 25-March 2)

Conway Springs – James O’Brien, Manager
Belle Plaine, Conway Springs, Douglass, Garden Plain, Leon-Bluestem, Sedgwick, Whitewater-Remington, Wichita-The Independent

Hiawatha – Andrew Gaddis, Manager
Atchison-Maur Hill-Mount Academy, Easton-Pleasant Ridge, Effingham-Atchison County Community, Hiawatha, Horton, Sabetha, Seneca-Nemaha Valley, Wathena-Riverside

Hillsboro – Robert Rempel, Manager
Gypsum-Southeast of Saline, Halstead, Haven, Hillsboro, Hutchinson-Trinity, Lyons, Marion, Salina-Sacred Heart

Humboldt – Stephanie Splechter, Manager
Burlington, Eureka, Fredonia, Humboldt, Mound City-Jayhawk Linn, Pomona-West Franklin, Richmond-Central Heights, Wellsville

Kismet-Southwestern Heights – Mark Webb, Manager
Anthony-Anthony-Harper-Chaparral, Cheney, Cimarron, Holcomb, Kingman, Kismet-Southwestern Heights, Lakin, Scott City

Norton Community – Dustin McEwen, Manager
Beloit, Ellsworth, Hays-Thomas More Prep-Marian, Hoisington, Minneapolis, Norton-Norton Community, Phillipsburg, Russell

Pittsburg-St. Marys Colgan – Kyle Wolf, Manager
Caney-Caney Valley, Cherokee-Southeast, Cherryvale, Erie, Galena, Neodesha, Pittsburg-St. Mary’s Colgan, Riverton

Riley County – Harold Oliver/Eric Swanson, Manager(s)
Council Grove, Eskridge-Mission Valley, Marysville, Osage City, Riley-Riley County, Rossville, St. Marys, Silver Lake

CLASS 2A SUB-STATES
(February 25-March 2)

Alma-Wabaunsee – Jeron Weisshaar, Manager
Allen-Northern Heights, Burlingame, Lawrence-Bishop Seabury Academy, Lyndon, Melvern-Marais des Cygnes Valley, Prairie Village-Kansas City Christian, Shawnee-Maranatha Academy, Wabaunsee

Arma-Northeast – Matt Hiatt, Manager
Arma-Northeast, Howard-West Elk, Madison/Hamilton, Oswego, Pleasanton, Sedan, Uniontown, Yates Center

Belleville-Republic County – Brad Couture, Manager
Belleville-Republic County, Bennington, Brookville-Ell Saline, Lincoln, Salina-St. John’s Military*, Solomon, Wakefield, Washington-Washington County

Elkhart – Khris Buckner, Manager
Elkhart, Jetmore-Hodgeman County, Johnson-Stanton County, Leoti-Wichita County, Meade, Montezuma-South Gray, Sublette, Syracuse

Moundridge – Clark Wedel, Manager
Burden-Central, Canton-Canton-Galva, Cottonwood Falls-Chase County, Elbing-Berean Academy, Herington, Moundridge, Oxford, Peabody-Peabody-Burns

Oskaloosa – Rob Miller, Manager
Highland-Doniphan West, Holton-Jackson Heights, Leavenworth-Immaculata, McLouth, Onaga, Oskaloosa, Troy, Valley Falls, Winchester-Jefferson County North

Plainville – Justin Nusser, Manager
Ellis, Hill City, Mankato-Rock Hills, Ness City, Oakley, Oberlin-Decatur Community, Plainville, Smith Center

Sterling – Monte Ball, Manager
Claflin-Central Plains, Ellinwood, Greensburg-Kiowa County, Inman, Little River, Medicine Lodge, Pratt-Skyline, Sterling

CLASS 1A – DIV. I SUB-STATES
(February 25-March 2)

Burrton – Ralph Butler, Manager
Burrton, Goessel, Langdon-Fairfield, Lost Springs-Centre, Pretty Prairie

Centralia – Larry Glatczak, Manager
Blue Rapids-Valley Heights, Centralia, Clyde-Clifton-Clyde, Hanover, Linn, Randolph-Blue Valley

Coldwater-South Central – Tim Erickson, Manager
Bucklin, Coldwater-South Central, Deerfield, Minneola, Satanta, Spearville

Olpe – Chris Schmidt, Manager
Hartford, Lebo, Moran-Marmaton Valley, Olathe-Heritage Christian Academy, Olpe, Waverly

Osborne – Doug Ubelaker, Manager
Downs-Lakeside, Kensington-Thunder Ridge, Southern Cloud (Miltonvale/Glasco), Osborne, Scandia-Pike Valley, Stockton

St. John-Hudson – Mike Burgan, Manager
Kinsley, LaCrosse, Macksville, St. John-St. John-Hudson, Victoria

Udall – Wyatt Williams, Manager
Caldwell, Dexter/Cedar Vale, Rosalia-Flint Hills, St. Paul, South Haven, Udall

Wakeeney-Trego Community – Lance Ziegler, Manager
Atwood-Rawlins County, Hoxie, Logan, Quinter, St. Francis, WaKeeney-Trego Community

CLASS 1A – DIV. II SUB-STATES
(February 25-March 2)

Allen County Community College – Jessica Peters, Manager
Buffalo-Altoona Midway, Chetopa, Colony-Crest, LeRoy-Southern Coffey County, Longton-Elk Valley

Baileyville B & B – Justin Coup, Manager
Axtell, Baileyville B & B, Frankfort, Olathe-Kansas School For The Deaf, Wetmore

Ingalls – Steve Johnson, Manager
Ashland, Fowler, Ingalls, Moscow, Rolla, Tribune-Greeley County

Kiowa-South Barber – Steve Roberts/Brent Shaffer, Manager(s)
Argonia, Attica, Cunningham, Kiowa-South Barber, Norwich, Stafford

Palco – Chris Drees, Manager
Almena-Northern Valley, Dighton, Healy, Natoma, Palco, Ransom-Western Plains

Sylvan-Grove-Sylvan-Lucas Unified – Cody Flinn, Manager
Chase, Hutchinson-Central Christian, McPherson-Elyria Christian, Otis-Bison, Sylvan-Lucas Unified, Wilson

Tescott – Tom Ehlers, Manager
Beloit-St. Johns/Tipton, Hope, Junction City-St. Xavier, Tescott, White City

Winona @ Colby Community Building – Andrew Korte, Manager
Bird City-Cheylin, Brewster/Winona TriPlains, Grainfield-Wheatland/Grinnell, Rexford-Golden Plains, Sharon Springs-Wallace County, Weskan

About Derek Nester

Derek Nester was born and raised in Blue Rapids, and graduated from Valley Heights High School in May of 2000. He attended Cowley College in Arkansas City and Johnson County Community College in Overland Park studying Journalism & Media Communication. After stops at KFRM and KCLY radio in Clay Center, he joined KNDY in 2002 as a board operator and play by play announcer. Derek is now responsible for the digital content of Dierking Communications, Inc. 6 radio stations. In 2005 Derek joined the staff of KCFX radio in Kansas City as a production assistant for the Kansas City Chiefs Radio Network, which airs on 69 radio stations across 9 Midwest states.