BREAKING NEWS:
Home | KNDY Sports | Football Districts For 2012-2013 & 2013-2014 Announced By KSHSAA

Football Districts For 2012-2013 & 2013-2014 Announced By KSHSAA

The Kansas State High School Activities Association has announced the district assignments in football for the 2012-2013 and 2013-2014 school years. Teams in bold represent schools inside the KNDY coverage area.

Class 4A
District 1 – Atchison, Kansas City-Bishop Ward, Kansas City-Piper, Kansas City-Sumner Academy
District 2 – Basehor-Linwood, Meriden-Jefferson West, Perry-Lecompton, Tonganoxie
District 3 – Bonner Springs, DeSoto, Lenexa-St. James Academy, Spring Hill
District 4 – Baldwin, Carbondale-Santa Fe Trail, Eudora, Ottawa
District 5 – LaCygne-Prairie View, Louisburg, Osawatomie, Paola
District 6 – Chanute, Fort Scott, Garnett-Anderson County, Iola
District 7 – Frontenac, Girard, Independence, Parsons
District 8 – Altamont-Labette County, Baxter Springs, Coffeyville-Field Kindley, Columbus
District 9 – Holton, Hoyt-Royal Valley, Topeka-Hayden, Wamego
District 10 – El Dorado, Hesston, Maize-South, Towanda-Circle
District 11 – Augusta, Rose Hill, Wichita-Collegiate, Wichita-Trinity Academy
District 12 – Clearwater, Mulvane, Wellington, Winfield
District 13 – Andale, Buhler, Cheney, Nickerson
District 14 – Hugoton, Larned/Rozel-Pawnee Heights, Pratt, Ulysses
District 15 – Abilene, Chapman, Lindsborg-Smoky Valley, McPherson
District 16 – Clay Center Comm., Colby, Concordia, Goodland

Class 3A
District 1 – Hiawatha, Horton, Sabetha, Wathena-Riverside
District 2 – Marysville, Riley County, Seneca-Nemaha Valley, St. George-Rock Creek
District 3 – Atchison-Maur Hill Mount Academy, Easton-Pleasant Ridge, Effingham-Atchison Co. Comm., Silver Lake
District 4 – Council Grove, Eskridge-Mission Valley, Rossville, St. Marys
District 5 – Osage City, Pomona-West Franklin, Richmond-Central Heights, Wellsville
District 6 – Burlington, Eureka, Fredonia, Humboldt
District 7 – Caney-Caney Valley, Cherryvale, Erie, Neodesha
District 8 – Cherokee-Southeast, Galena, Pittsburg-St. Mary’s Colgan, Riverton
District 9 – Anthony/Harper-Chaparral, Belle Plaine, Conway Springs, Douglass
District 10 – Leon-Bluestem, Sedgwick, Whitewater-Remington, Wichita-The Independent School
District 11 – Garden Plain, Haven, Hutchinson-Trinity Catholic, Kingman
District 12 – Halstead, Hillsboro, Marion, Moundridge
District 13 – Ellsworth, Gypsum-SE of Saline, Lyons, Salina-Sacred Heart
District 14 – Beloit, Minneapolis, Norton Community, Phillipsburg
District 15 – Hays-TMP-Marian, Hoisington, Russell, Scott Community
District 16 – Cimarron, Holcomb, Kismet-Southwestern Heights, Lakin

Class 2-1A
District 1 – Blue Rapids-Valley Heights, Centralia/Wetmore, Highland-Doniphan West, Holton-Jackson Heights, Troy
District 2 – Leavenworth-Immaculata, McLouth, Oskaloosa, Valley Falls, Winchester-Jefferson County North
District 3 – Allen-Northern Heights, Alma-Wabaunsee, Cottonwood Falls-Chase County, Herington, Onaga
District 4 – Arma-Northeast, Lyndon, Mound City-Jayhawk Linn, Olpe, Oswego
District 5 – Ellinwood, Inman, La Crosse, Medicine Lodge, Sterling
District 6 – Belleville-Republic County, Bennington, Brookville-Ell Saline, Plainville, Smith Center, Washington County
District 7 – Ellis, Leoti-Wichita Co., Oakley, Oberlin-Decatur Comm., St. Francis
District 8 – Elkhart, Johnson-Stanton Co., Meade, Sublette, Syracuse

Class 8 Man – Division I

District 1 – Burden-Central, Cedar Vale/Dexter, Howard-West Elk, Oxford, Sedan, South Haven, Udall
District 2 – Melvern-Marais des Cygnes Vly, Moran-Marmaton Vly, Pleasanton, St. Paul, Uniontown, Yates Center
District 3 – Burlingame, Hartford, Lebo, Lost Springs-Centre, Madison/Hamilton, Peabody-Burns, Rosalia-Flint Hills
District 4 – Clyde-Clifton Clyde, Downs-Lakeside, Linn, Mankato-Rock Hills, Osborne, Scandia-Pike Valley, Wakefield
District 5 – Canton-Galva, Claflin-Central Plains, Lincoln, Little River, Pretty Prairie, Solomon
District 6 – Coldwater-South Central, Greensburg-Kiowa County, Kinsley, Langdon-Fairfield, Macksville, Pratt-Skyline, St. John-Hudson
District 7 – Deerfield, Jetmore-Hodgeman County, Minneola, Montezuma-South Gray, Satanta, Spearville
District 8 – Atwood-Rawlins Co., Hill City, Hoxie, Ness City, Quinter, Wakeeney-Trego Comm.

Class 8 Man – Division II

District 1 – Axtell, Baileyville-B & B, Bern, Frankfort, Hanover, Randolph-Blue Valley
District 2 – Burrton, Chase, Glasco/Miltonvale-Southern Cloud, Goessel, Hope, Tescott, White City
District 3 – Buffalo-Altoona-Midway, Chetopa, Colony-Crest, LeRoy-Southern Coffey Co., Longton-Elk Valley, Waverly
District 4 – Argonia, Attica, Caldwell, Cunningham, Kiowa-South Barber, Norwich, Stafford
District 5 – Almena-Northern Valley, Beloit-St. Johns/Tipton Catholic, Kensington-Thunder Ridge, Logan, Natoma, Palco, Stockton
District 6 – Bird City-Cheylin, Grainfield-Wheatland/Grinnell, Rexford-Golden Plains, Sharon Springs-Wallace Co., Tribune-Greeley Co., Weskan, Winona-Triplains/Brewster
District 7 – Dighton, Otis-Bison, Ransom-Western Plains/Healy, Sylvan Grove-Sylvan-Lucas Unified, Victoria, Wilson
District 8 – Ashland, Bucklin, Fowler, Ingalls, Moscow, Rolla

About Derek Nester

Derek Nester was born and raised in Blue Rapids, and graduated from Valley Heights High School in May of 2000. He attended Cowley College in Arkansas City and Johnson County Community College in Overland Park studying Journalism & Media Communication. After stops at KFRM and KCLY radio in Clay Center, he joined KNDY in 2002 as a board operator and play by play announcer. Derek is now responsible for the digital content of Dierking Communications, Inc. 6 radio stations. In 2005 Derek joined the staff of KCFX radio in Kansas City as a production assistant for the Kansas City Chiefs Radio Network, which airs on 69 radio stations across 9 Midwest states.